WEBOVÁ KONZOLA

Tento článok je 2 z 7 v sérii Proxmox kurz

Po inštalácii Proxmox vysvetlím čo je webová konzola v Proxmox a ako ju používam.

WEBOVÁ KONZOLA – PRÍSTUP

MáM svoj vlastný Proxmox server a ukážem, ako používať webovú konzolu. Prístup vo sieti LAN nie je nič zvláštne, stačí aby som zadal IP adresu a číslo portu 8006, čo je predvolené číslo portu pre rozhranie. Mal by som byť schopný prihlásiť sa a mal by som vidieť používateľské rozhranie.

webová konzola úvod
URL browser

Teraz sa zameriam na prehľad rozhrania bez toho, aby som išiel príliš do hĺbky. Rozhranie je rozdelené do stromovej ponuky, ako vidím, priamo tu na najvyššej úrovni, mám dátové centrum, ktoré je celým dátovým centrom. Pokiaľ mám spojené viacero hardvérových serverov s Proxmox, môže ich byť aj viac

webová konzola stromová štruktúra

Kliknem na Summary (zhrnutie) a môžem vidieť niektoré podrobnosti o špecifikáciách pre tento môj konkrétny server. Vidím tu rôzne „merače“, ako je pevný disk, RAM a procesor, ktoré mi ukazujú, aké zdroje vo všeobecnosti sú na tomto konkrétnom serveri. Môžem vidieť, že tu nemám uvedené platený prístup k aktualizáciám a plateným nástrojom. Nič to ale neuberá na kvalite či funkčnosti, nakoľko Proxmox je open-source riešenie a je zadarmo.

webová konzola sumarizácia

Čo chcem spomenúť hneď na úvod. Neodporúčam, aby ste svoj server Proxmox verejne sprístupnili, pokiaľ vážne nemusíte. Je to pomerne veľké bezpečnostné riziko. Osobne mi príde rozumnejšie sa pripojiť na tento Proxmox server prostredníctvom privátnej VPN. Ako si ju vytvoriť ukazujem vo svojom návode na Wireguard.

Vidím tu tiež sekcia shell, ktorá mi umožní prístup k oknu terminálu tomto uzle (môj konkrétny server), takže ak potrebujem použiť rozhranie príkazového riadku, robím to práve tu.

webová konzola shell

Tu mám časť s názvom syslog, ak vzniknú nejaké problémy so serverom Proxmox. Je dobrý nápad, aby som sa pozriel sem a zistil, či tu nie sú nejaké chybové hlásenia. Ak tu nájdem chybové hlásenie, môžem túto chybovú správu vygoogliť a zistiť, či existuje riešenie.

webová konzola chyby

Mám tu sekciu aktualizácií, pokiaľ na to kliknem, dostanem zoznam aktualizácií. Následne môžem server aktualizovať. Ak kliknem na Update (obnoviť), dostanem chybu, že nemáme platné predplatné.

webová konzola aktualizácie

Tu mám sekciu pre ukladanie, môžem získať zoznam všetkých úložných miest, ktoré mám na svojom serveri, takže ak napríklad na server pridám nový fyzický disk na svoj server, nájdem ho tu.

webová konzola disky

Som na konci dnešného návodu.

ODKAZ NA DISKUSIU VO FÓRE- https://forum.linuxdoma.sk/d/14-navod-webova-konzola

##### DOSLOV #####

Milý návštevník,
pokiaľ sa Ti tento článok páčil alebo si sa niečo nové naučil, chcem Ťa požiadať aby si sa zamyslel, čo je všetko nevyhnutné aby vznikol.

Keďže som len amatérsky softvérový kutil musím

  1. si najprv všetko naštudovať, samozrejme v cudzích jazykoch (angličtina, ruština, poľština, nemčina)
  2. následne si všetko vyskúšať
  3. svoje poznatky a skúsenosti napísať do článku ktorý si práve prečítal v jazyku ktorému rozumieš
  4. nahrať a postrihať video
  5. všetko dať dohromady a publikovať

Každý článok predstavuje niekoľko hodín práce za ktorú mi nikto neplatí.
Zváž koľko času som Ti práve ušetril.
Pokiaľ Ti to stojí aspoň za cenu kávy, tak mi ju kúp.
Ďakujem.

Prispieť na kávu môžeš tu:
Patreon – https://www.patreon.com/vawaver
Paypal – https://www.paypal.com/paypalme/vawaver
Revolut – https://revolut.me/antone9rp
NordVPN – môj odkaz

Series Navigation<< ZAČÍNAME S PROXMOXKONTAJNER A VIRTUÁLKA >>

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.