informacie@linuxdoma.sk

+421 949 731110

Dnešný článok chcem venovať domácim kutilom, ktorí sa dospeli k životnému momentu, kedy zvažujú akou cestou sa vydať pri či už budovaní, alebo prestavbe svojej domácnosti z pohľadu IT technológií. Aký hardvér vybrať na Proxmox server?

Keďže som si touto cestou prešiel pomerne nedávno, chcem sa podeliť o svoje skúsenosti a postrehy.

Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré som sa začal rozhodovať, že si to doma chcem urobiť inak.

PREČO SOM UVAŽOVAL O ZMENE

Asi najzásadnejší faktor, ktorý ovplyvnil moje uvažovanie bola zmena internetového pripojenia, a teda konkrétne prechod na optické pripojenie. Tento fakt mi poskytol celkom inú perspektívu.

Čo mám doma teraz vs čo chcem v budúcnosti?

 • Cloudové služby – s rozvojom dostupnosti vysoko-rýchlostného pripojenia internetu, som si položil otázku, aké možnosti mi toto otvára z hľadiska služieb, ktoré aktuálne na internete využívam.
  Externý cloud som využíval na zálohy zariadení, fotografií, rodinných videí, hudby zdieľanie obsahu s rodinou a známymi…
  Zásadnou vecou v tomto prípade je fakt, že vlastníkom obsahu cloudových služieb je ich poskytovateľ, čo považujem za zásah do súkromia.
  Ako si ho môžem ochrániť? Riešením bolo, aby som si rozbehal vlastné cloudové úložisko, čo v mojom prípade predstavuje projekt Nextcloud. Získal som slobodu nakladať si s vlastným obsahom podľa ľubovôle bez toho, aby mi cudzí subjekt riadil, obmedzoval či nahliadal do môjho súkromia. Nextcloud je open-source projekt a je k dispozícii zdarma.
 • Smart Home – zopár chytrých zásuviek, lampičiek, merače teploty, vlhkosti, vypínače, robotický vysávač… všetko má svoju samostatnú aplikáciu v mobile. Ako som to všetko dostal centrálne pod jednu strechu? Nainštaloval som si Home Assistant. Je to open-source projekt, a teda zdarma, ktorý mi umožňuje ovládať moje domáce zariadenia jednou aplikáciou aj mimo domu.
 • Domáce multimédiá – po diskoch na domácich PC sa mi povaľoval či už videoobsah (domáce videá a zakúpené filmy), alebo hudobný obsah (zakúpené CD), ktorý som si nagraboval a prekonvertoval. Ako využiť vysokorýchlostný internet tak, aby som mal všetko dostupné nielen doma ale aj mimo neho? Po porovnaní možností rôznych projektov mi z toho najlepšie vyšiel PLEX media server.
 • Webhosting – prečo platiť za niečo, čo mi rovnako vie bežať doma? Tu som siahol po riešení – WordPress.

FINANČNÝ POHĽAD

Taktiež som sa na to musel pozrieť z hľadiska financií.
Dovtedy som platil za externé cloudové služby pre všetkých členov rodiny, platby za Lastpass, webhosting a iné služby z ročného pohľadu nezanedbateľné 3ciferné číslo v eurách, čo bol rozhodne silný argument.

Toto boli pre mňa hlavné dôvody prečo sa zo mňa stal domáci kutil.

A tu sa dostávam k jadru – na akom zariadení toto dokážem rozbehať?

HISTÓRIA

Moja genéza bola nasledovná.
Začínal som s Home Assistant na RPI 3, Nextcloud som si otestoval na staručkom notebooku, neskôr som si skúsil Microserver.
Bohužiaľ tieto zariadenia mali svoje limity a omedzenia, či už z hľadiska výkonu, stability ale aj z pohľadu prípadného škálovania.

Ako aj u služieb, musel som si premyslieť ako tieto fakty zohľadniť a pretaviť do jediného zariadenia, ktoré bude nielen všetko aktuálne zvládať, ale umožní si nechať otvorené dvere aj do budúcnosti.
Taktiež som musel zakomponovať do úvahy, kto ďalší bude tieto služby okrem mňa využívať, inak povedané koľko zariadení sa v priebehu dňa bude súčastne pripájať.
Vrchnú hranicu som si stanovil na naraz pripojených 15 používateľov .

Podľa myšlienky “Používatelia sa delia na 2 kategórie. Na tých čo zálohujú, a tých čo budú zálohovať !” som rovnako musel pamätať na situáciu – čo keď sa niečo … a teda vyriešiť aj otázku zálohovania.

MOŽNOSTI HARDVÉRU

Čo sa týka hardvérovej stránky uvažoval som o týchto možnostiach.

 • Raspberry
 • NUC
 • NAS
 • MicroServer
 • VPS server
 • vlastný server

Raspberry

Zaujímavé zariadenie s nízkou energetickou náročnosťou, vhodné pokiaľ na ňom bežia nenáročné služby, ktoré nevyžadujú častý zápis a čítanie na disk. Má svoje opodstatnenie pre prípad, že chcem využiť len minimum súčasne bežiacich služieb.
Úzke miesta – použitie MicroSD karty, ktorá býva najčastejším dôvodom problémov. Áno, novšie modely podporujú bootovanie aj z externého HDD. Ďalším obmedzením sa môže javiť aj množstvo RAM. K dispozícii sú možnosti 4 GB alebo 8 GB.
Cena zariadenia
4 GB verzia + príslušenstvo – zhruba 96 €
8 GB verzia + príslušenstvo – zhruba 125 €

NUC

Malé, šikovné spratné zariadenie s nízkou spotrebou elektriny. Osobne ho viac vnímam ako vhodnú náhradu za stolný PC, kedy potrebujem pracovať aj s desktopovým rozhraním. Nevýhodou sa môže javiť u niektorých lacnejších typov fakt, že je potreba dokúpiť RAM a HDD čo zvyšuje konečnú cenu zariadenia.
Cena zariadenia
NUC s CPU i3 bez HDD a RAM – cca 300 € (bez RAM a HDD)

NAS

Toto zariadenie sa mi javilo ako vhodné riešenie. Zapojím a nič neinštalujem, nakoľko obsahuje všetky potrebné služby, prípadne niektoré je možné doinštalovať ako docker. Ideálne na domáce zálohovanie, alebo miesto pre multimédiá.
Je treba si povedať nielen A, ale aj B.
Verzie na domáce použitie obsahujú v základe 1-2 GB RAM a slabšie procesory, ktoré by pri vyťažení ďalšími službami, resp. pri prístupe viacerých používateľov súčasne, nemuseli stíhať poskytovať služby.
Cena zariadenia
Synology – od 340 € vyššie (bez HDD)

MicroServer

Ďalšia zaujímavá možnosť a na prvý pohľad ideálne riešenie. Nainštalujem si čo potrebujem, bez toho aby som musel mať niečo predinštalované od výrobcu. Či sa vydám cestou jedného linuxového serveru, alebo z toho urobím stroj bežiaci na virtualizačnom softvéri PROXMOX… všetko sa javilo ako jasný víťaz, až do momentu pokiaľ som sa nedostal k cene.
Cena zariadenia
HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus G5420 3.8GHz 2-core 8GB-U – cca 930 € (bez HDD)

VPS server

V tomto prípade ide o riešenie, kedy si prenajímam virtuálny server od poskytovateľa týchto služieb. To jest nemám doma žiadne železo. Hardvér je umiestnený u poskytovateľa a ku všetkému pristupujem len prostredníctvom internetu.
Pre mňa toto nebola cesta, nakoľko v tomto prípade neviem nič využiť lokálne (prehrávanie videa či hudby) a v prípade výpadku internetu je to nefunkčné riešenie. Okrem toho opätovne strácam súkromie, nakoľko mám moje dáta umiestnené mimo domov.
Cena služby
16 GB RAM, CPU 4C/8T, 2×1 TB miesta – cca 107 € mesačne a teda 1 284 € ročne.

MOJA CESTA

Každé z týchto riešení má svoje pre a proti.
Vzhľadom na moje potreby a nároky, som vyššie uvedené zariadenia postupne vylúčil z dôvodov, či už to bol nevyhovujúci výkon, nemožnosť rozšírenia o RAM, vysoká cena zariadenia atď.
Môže sa zdať, že som príliš náročný a to čo chcem je nemožné dosiahnuť za rozumné peniaze.

A tak som si začal vyberať komponenty na vlastný domáci server.
Môj výber:


GIGABYTE H410M H
57,90 €
GIGABYTE 8GB DDR4 2666 MHz CL16 – 2 ks = 16 GB RAM69,80 €
Intel Pentium G6400 2C/2T 4 GHz55,90 €
Fortron FSP300-50AHBCC 85+27,90 €
EVOLVEO M1 čierna23,90 €
SPOLU235,40 €
HDD WD Red Pro 3,5″, 4TB, 7200RPM, 256MB cache – 2 ks266,12
CENA CELKOM501,52 €
 • Ceny boli platné na začiatku roka 2021

VÝSLEDOK

Čo som dosiahol:

 1. Softvér – na serveri mám nainštalovaný PROXMOX (open-source virtualizačná platforma) pod ktorou mi aktuálne beží 2x Ubuntu server s docker službami, 1x LXC kontajner kde bežia taktiež docker služby uvedené vyššie. Ďalším samostatným serverom je Home Assistant.
  Sumár – 4x samostatne bežiace servery so spotrebou 8 GB RAM (ďalších 8 mám rezervu)
  Výhodou je diverzifikácia rizika, to jest v prípade že vznikne problém na jednom virtuálnom serveri, zbytok serverov beží ďalej.
 2. Finančný pohľad – jediná investícia bol samotný server, čo pri zrovnaní nákladov na iné zariadenia bol jednoznačný víťaz z pohľadu cena vs výkon.
  Náklad na externé služby alebo softvér – 0 €.
  Spotreba elektriny – cca 35 € ročne
  Môj jediný náklad je čas venovaný starostlivosti.
 3. Hardvér – pokiaľ v budúcnosti bude potrebné navýšenie RAM alebo doplnenie nového HDD, mám stále otvorené dvere.
 4. Zálohovanieprvá úroveň zálohovania je riešená na úrovni serveru. Nakoľko mám 2 rovnaké disky, nainštaloval som ich ako RAID1, to jest jeden disk sa zrkadlí na druhý a teda v prípade že sa jeden poškodí, odpojím ho a celý systém funguje ďalej.
  Druhá úroveň – samotný PROXMOX obsahuje automatizovaný systém zálohovania a teda sa jednotlivé virtuálky zálohujú samostatne vo zvolených intervaloch na externé zariadenie.
  Veľmi si taktiež cením možnosť tvorby Snapshots v PROXMOX, kde pred vážnejším zásahom či aktualizáciou na virtuálke, si mám možnosť vytvoriť aktuálnu snímku virtuálky.

AKÉ SLUŽBY DENNE VYUŽÍVAM

Pre stručný prehľad uvádzam, čo všetko je si pomerne jednoducho, bez hlbších znalostí z prostredia IT, rozbehať v každej domácnosti, a ktoré sú využívané na dennej báze.

 1. Nextcloud – moje vlastné cloudové úložisko.
 2. Home Assistant – tu ovládam všetky smart zariadenia z jedného miesta.
 3. PLEX media server – moja filmotéka a hudobný server.
 4. Tautulli – tu vidím štatistiky využívania PLEX serveru zdarma.
 5. WordPress – prevádzkujem doma vlastné webové stránky.
 6. Bitwarden – tu si ukladám heslá (obdoba Lastpass)
 7. qBittorent – ak potrebujem niečo stiahnuť cez torrentový klient
 8. InfluxDB databáza – využívam napríklad pre Home Assistant, kde ukladám celú história dát. Teploty, vlhkosti…
 9. AdGUARD server – filter internetovej komunikácie, blokovanie reklám, ochrana súkromia, ochrana pred malvérom…
 10. Wireguard – používam vlastnú VPN (obdoba OpenVPN) bezpečne sa pripájam do domácej siete, pokiaľ som mimo domova.
 11. Calibre web server – tu skladujem elektronické knihy.

ZÁVER

Netvrdím že toto riešenie je ideálne, predpokladám, že sa to dá vymyslieť ešte dokonalejšie.
Z môjho uhlu pohľadu je aktuálne postačujúce na domáce použitie.
Jedno zariadenie

 • s dostatočným výkonom
 • s rezervou do budúcnosti
 • bez poplatkov za licencie
 • bez softvérových omedzení
 • nízkou spotrebou elektrickej energie
 • za prijateľnú cenu

Ako sa to pozdáva Vám?

ODKAZ NA DISKUSIU VO FÓREhttps://forum.linuxdoma.sk/d/2-navod-hardver-na-domaci-server

##### DOSLOV #####

Milý návštevník,
pokiaľ sa Ti tento článok páčil alebo si sa niečo nové naučil, chcem Ťa požiadať aby si sa zamyslel, čo je všetko nevyhnutné aby vznikol.

Keďže som len amatérsky softvérový kutil musím

 1. si najprv všetko naštudovať, samozrejme v cudzích jazykoch (angličtina, ruština, poľština, nemčina)
 2. následne si všetko vyskúšať
 3. svoje poznatky a skúsenosti napísať do článku ktorý si práve prečítal v jazyku ktorému rozumieš
 4. nahrať a postrihať video
 5. všetko dať dohromady a publikovať

Každý článok predstavuje niekoľko hodín práce za ktorú mi nikto neplatí.
Zváž koľko času som Ti práve ušetril.
Pokiaľ Ti to stojí aspoň za cenu kávy, tak mi ju kúp.
Ďakujem.

Prispieť na kávu môžeš tu:
Patreon – https://www.patreon.com/vawaver
Paypal – https://www.paypal.com/paypalme/vawaver
Revolut – https://revolut.me/antone9rp
NordVPN – môj odkaz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

8 komentárov

 • Avatar
  Tomáš
  okt 15 2021

  Nemá Proxmox roční předplatné?

  1. Avatar
   Tony
   okt 15 2021

   Proxmox je v prvom rade open-source a nie štandardný komerčný produkt. Je samozrejme možné si zaplatiť podporu, Viac info tu. https://www.proxmox.com/en/proxmox-ve/pricing. Osobne ale nepoužívam žiadnu platenú podporu nakoľko je možné si nastaviť aj free aktualizačný repozitár pre Proxmox.

 • Avatar
  Petr
  feb 15 2022

  Dobry den,
  Chtěl bych se zeptat na názor ohledně hardware, hlavně co se týká procesoru a RAM. Moje použití je proxmox, kde poběží Hassio a Ubuntu server s dockerem. A jedna se o dvě varianty:

  1: https://www.alza.cz/gaming/asus-mini-pc-pn51-bb757mde1-d6789041.htm

  2: https://www.alza.cz/intel-nuc-10i7fnhn-d6540217.htm

  RAM bych dokoupil 2x8Gb.

  Zajímá mě názor zkušenějšího. Asus se mi libi protože je tam procesor s 8 jader, 1,8GHz frekvence, ale zase je to PC a nevím jak to bude zvládat jako server 24/7

  NUC se mi libi, protože to byla jedna z variant, co jste tu prezentoval jako možnou a je to Intel takže asi lepší kvalita, ale zase horší procesor, ale třeba to bude stačit na moje použití.

  Předem děkuji za radu.

  Petr

  1. Avatar
   Tony
   feb 16 2022

   Dobrý deň,
   Ďakujem za príspevok a chcem sa k Vášmu dopytu vyjadriť.Píšete že chcete aby Vám na zariadení bežalo len Hassio + Ubuntu server s dockermi.
   Na tieto potreby Vami vybraný hardvér je zbytočný overkill. Myslím tým, že chcete investovať do zbytočne drahého zariadenia na Vaše potreby. Na toto Vám bude stačiť oveľa lacnejšie zariadenie.
   Bohužiaľ neviem posúdiť aké máte skúsenosti s chodom serveru ale desktop PC vs server sú 2 rôzne veci, nakoľko server potrebuje minimum prostriedkov s teda aj oveľa nižšie nároky na RAM a výkon CPU. Váš výber je podobný ako si kúpiť Superb v plnej výbave, ale chodiť na ňom výlučne v sobotu do Tesca na nákup a zbytok týždňa ho mať v garáži. Prepáčte myslím to bez urážky, len som chcel aby ste pochopili celkovú myšlienku.
   Treba si uvážiť čo ešte všetko ďalšie chcete prevádzkovať na danom serveri. Ono zásadnou vecou by bol fakt, prevádzkovať si na tom vlastný cloud. Ja mám Nextcloud a je to fantastická vec. Jednoznačne najlepšia aplikácia, ktorú doma prevádzkujem. Bežíme na tom celá rodina.Toto by mohlo zásadným spôsobom ešte viac ovplyvniť celkový pohľad na to, do čoho investovať peniaze.
   Skúsim to zjednodušiť. Pokiaľ nechcete doma cloud a ste priaznivec NUC, chodte do lacnejšieho modelu.
   Pokiaľ sa zamyslíte aj nad cloudom, tým pádom by som za tie peniaze išiel do iného riešenia ako NUC. Ono si zoberte, chcete investovať do NUC cca 645 €, bez RAM a bez disku. Ak dokúpite ďalšie komponenty, tak sa dostávate cenou oveľa vyššie.
   Osobne by som za týchto predpokladov išiel preč od NUC a išiel do serverového riešenia (klasické PC), možno by som dnes už zvolil iný CPU ale 16 GB RAM je bohato postačujúcich na 5-6 súčasne bežiacich virtuálnych serverov.
   Ďalej sa už len odvolám na svoj článok, prečo si myslím že moje riešenie je maximálne optimalizované a vyvážené nielen z pohľadu zálohovania dát.
   Samozrejme je na Vás aby ste si to dobre uvážili nielen z pohľadu Vašej AKTUÁLNEJ potreby, ale treba sa pozerať do budúcnosti, kde môžu vzniknúť ďalšie potreby,

 • Avatar
  Mates
  apr 20 2022

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali na svém serveru máte též řešenou IPTV? Dneska jsem na toto téma narazil a celkem se o něj zajímám. Chtěl bych sdílet TV vysílání do mého serveru. Máte s tímto nějakou zkušenost? Děkuji

  1. Avatar
   Tony
   apr 20 2022

   IPTV na server nemám riešené. Toto je celkom tenký ľad kvôli vysielacím právam. IPTV mám riešené len ako infividuálnu službu pre priamo klientské stanice.
   Pošlite odkaz, môžem na to pozrieť.

 • Avatar
  Klára
  júl 5 2022

  Dobry den. Ja by som potrebovala poradit aky OS na HP proliant microserver gen8 na web server . Nie som expertka ale viem kde kedy mam a nemam klikat 😉 a prave preto by som potrebovala poradit od skusenejsich, cely zivot sa ucvime.

  1. Avatar
   Tony
   júl 5 2022

   Veľmi ma teší každá “nová duša”!
   Čo sa týka toho Microserveru, ak je to takého niečo – https://www.storagereview.com/review/hp-proliant-microserver-gen8-review, tam by som dal len Ubuntu server alebo Debian server (závisí to od toho či tam chcete Home Assistant alebo nie). Pokiaľ neuvažujete o Home Assistant, tak choďte do Ubuntu serveru.
   Pre bežiace služby treba následne uvažovať, koľko je tam RAMky.