informacie@linuxdoma.sk

+421 949 731110

Tento článok je 1 z 8 v sérii Linux Server 01

Inštalácia linuxového serveru – prvou inštaláciou serveru sme začínali na staručkom notebooku Toshiba. Tu sme si uvedomili, že pri súčasných možnostiach môže mať malý linuxový server doma každý a môže prevádzkovať rôzne služby ako napríklad vlastné cloudové úložisko, správu chytrej domácnosti, zabezpečeného torrent klienta cez VPN, server na ukladanie hesiel atď.
Možností je veľmi veľa a na ich prevádzku je potrebný hardvér s minimálnymi nárokmi. Aby to dokázal zvládnuť ktokoľvek aj bez znalosti práce s linuxom, rozhodli sme sa pre vytvorenie uceleného celku amatérskych návodov, v ktorom v jednotlivých krokoch postupne ukážeme ako na to.

Ako si nainštalovať linuxový server na domáce použite ukážeme v niekoľkých krokoch. Pokiaľ nemáme k dispozícii hardvér (starý notebook) môžeme si všetko vyskúšať na virtuálnom stroji. A presne toto využijeme, kedy použijeme na vytvorenie virtuálneho PC softvér Virtualbox, ktorý je na tieto účely k dispozícii zdarma na tejto adrese. Jeho inštalácia je intuitívna a nie je v ničom odlišná od inštalácie iného softvéru.
Pokiaľ sa rozhodneme si linuxový server nainštalovať na hardvér ako spomínaný starý notebook budeme potrebovať vytvoriť si inštalačné USB.

Čo si teda pripravíme?

1 Stiahneme si inštalačný obraz Ubuntu serveru, v našom prípade sme použili verziu Ubuntu server 20.04.2 LTS z tohto odkazu, prípadne priamy odkaz na stiahnutie.

ubuntu website download picture

2. Pokiaľ budeme inštalovať linuxový server na Virtualbox – nainštalujeme si tento softvér do PC.

3. V prípade inštalácie na fyzický hardvér, si najskôr vytvoríme inštalačné USB. Pre Windows použijeme softvér Rufus z odkazu. Ako to fyzicky urobiť si môžeme pozrieť na Youtube na tejto adrese, akurát vzorový obraz použijeme vyššie stiahnutý súbor ubuntu-20.04.2-live-server-amd64.iso. Pre linuxový desktop (Ubuntu, Linux Mint, PopOS!) klikneme pravým tlačítkom na stiahnutý súbor a použijeme možnosť Zapísať obraz disku.

Pokračovanie kompletného písaného návodu spoločne s videonávodom nájdete v NAŠICH KURZOCH.

ZAPÍŠTE SA DO KURZOV

ODKAZ NA DISKUSIU VO FÓRE- https://forum.linuxdoma.sk/d/38-navod-instalacia-linuxoveho-serveru-ubuntu

Series NavigationNASTAVENIE ČASU NA UBUNTU SERVERI >>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *