informacie@linuxdoma.sk

+421 949 731110

Tento článok je 3 z 10 v sérii Kurz Proxmox

V predchádzajúcich dvoch dieloch návodov o Proxmox pre začiatočníkov sme spomínali, že je možné vytvoriť dva druhy virtualizačných typov. V 3. diele návodov na Proxmox vysvetlíme, aký je rozdiel medzi Virtuálkou a Kontajnerom. Oba tieto typy sú si podobné, ale predsa len je medzi nimi niekoľko rozdielov. Každý z nich má samozrejme svoje výhody a nevýhody.

Všetko je závislé od toho, aké aplikácie či služby hodláme inštalovať a používať. Veľmi dôležitým faktom je samozrejme otázka harrdvéru, na ktorom samotný Proxmox beží. Pokiaľ hovorím o domácom použití, vieme predpokladať že ku aplikáciám a službám bude pristupovať malý počet používateľov, teda aj nároky na výkon hardvéru budú pomerne nízke.

Okrem toho musíme vedieť, ktoré aplikácie a služby dokážu bežať na Kontajneroch a ktoré výlučne iba na Virtuálkach. Neexistuje konkrétny zoznam týchto aplikácií, ale vieme si to jednoducho vyskúšať.
Taktiež musíme zobrať do úvahy aj to, že niektorí vydavatelia softvéru po nainštalovaní ich aplikácie na Kontajner, časom omedzia jej funkčnosť na Kontajneri, zatiaľ čo na Virtuálke tá istá aplikácia funguje bez problémov.

Je všeobecne známe, že pre Virtuálku potrebujeme viac systémových prostriedkov ako Kontajner.

VIRTUÁLKA

V Proxmox vytvoríme virtuálny stroj, ktorému pridelíme prostriedky ako počet jadier či vlákien z CPU (z fyzického CPU na ktorom beží Proxmox) , veľkosť RAM a vymedzím veľkosť diskového priestoru. Následne na neho inštalujeme kompletný operačný systém (linuxový server, Windows …) z inštalačného ISO obrazu.
V Proxmox sa Virtuálka na prvý pohľad odlišuje ikonou, ktorá sa podobá PC monitoru.

virtualka-screen


Pokračovanie kompletného písaného návodu spoločne s videonávodom nájdete v NAŠICH KURZOCH.

ZAPÍŠTE SA DO KURZOV

ODKAZ NA DISKUSIU VO FÓRE- https://forum.linuxdoma.sk/d/13-navod-kontajner-a-virtualka

Series Navigation<< WEBOVÁ KONZOLAAKTUALIZÁCIA PROXMOX >>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *