informacie@linuxdoma.sk

+421 949 731110

Tento článok je 11 z 16 v sérii Linux Server 03

Grafana a Prometheus sú populárne open-source nástroje na monitorovanie, ktoré je ľahké nainštalovať a konfigurovať v Dockeri. Funkcia kontainerizácie v Dockeri umožňuje jednoduchú implementáciu v rôznych prostrediach, čím sa stáva flexibilným riešením nielen pre datacentrá, cloudové platformy alebo hybridné prostredia.

Grafana a Prometheus v Dockeri sa odporúčajú aj pre domáce riešenia, pretože ponúkajú jednoduchý a efektívny spôsob monitorovania a vizualizácie údajov z rôznych zdrojov, ako sú malé servery, systémy domácej automatizácie a osobné počítače. Vďaka svojim funkciám škálovateľnosti a prenosnosti umožňuje Docker používateľom jednoducho nasadzovať a spravovať monitorovacie nástroje vo svojich domácich sieťach bez potreby zložitého nastavenia alebo konfigurácie. Navyše, open source povaha Grafana a Prometheus znamená, že používatelia môžu využívať výhody komunity vývojárov, ktorí neustále zlepšujú a pridávajú nové funkcie do nástrojov. Celkovo môže používanie Grafany a Prometheus v Dockeri poskytnúť nákladovo efektívne a flexibilné riešenie na monitorovanie a analýzu údajov v domácom prostredí.

V tomto návode si ukážeme ako si vytvoriť takéto riešenie na grafické zobrazovanie informácií a dát a zároveň sa naučíte, ako nastaviť klienta na monitorovaných zariadeniach.

ČO JE NODE EXPORTER

Node Exporter je softvérový nástroj, ktorý slúži na zber metrík z rôznych zdrojov a ich následné poskytovanie pre monitoringový nástroj Prometheus. Jeho hlavným účelom je zbierať systémové metriky z cieľových serverov a zariadení, ako sú napríklad informácie o využití procesora, pamäti, siete a disku.

Node Exporter poskytuje metriky v štandardnom formáte pre Prometheus, čo umožňuje Prometheusu zozbierať, uložiť a vizualizovať tieto metriky pomocou svojho dotazovacieho jazyka, ktorým je PromQL.

Pomocou Node Exporteru môžete získať dôležité informácie o výkone systému a monitorovať ich v reálnom čase. Týmto spôsobom môžete identifikovať problémy a zlepšiť výkon a dostupnosť vašich aplikácií a systémov.

PREHĽAD PRÁC

  1. vytvoríme server (PROMETHEUS) ktorý zbiera a zobrazuje dáta prostredníctvom GRAFANA, ktorý zároveň budeme aj monitorovať cez NODE EXPORTER
  2. v druhej časti si nainštalujeme klienta NODE EXPORTER na iné zariadenie v domácej sieti, ktorý bude ZBIERAŤ info pre PROMETHEUS SERVER
  3. v tretej časti si nainštalujeme klienta NODE EXPORTER na VPS server, ktorý bude ZBIERAŤ info pre PROMETHEUS SERVER
  4. nastavíme pripojenie na prehľad cez doménu

VÝCHODISKÁ

Na všetkých zariadeniach je nainštalovaná podpora Docker a Portainer.

NASTAVENIE SMEROVANIA DOMÉNY

U nášho registrátora domény vytvoríme novú subdoménu a nový A DNS záznam, v mojom prípade sa subdoména bude volať monitor.vawav.com

Pokračovanie kompletného písaného návodu spoločne s videonávodom nájdete v NAŠICH KURZOCH.

ZAPÍŠTE SA DO KURZOV

Series Navigation<< UPTIME-KUMA MONITORVAULTWARDEN SERVER NA HESLÁ >>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *